MUZEUM PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO-POMORSKIEJ W WEJCHEROWIE
ul.Klasztorna 1, 84-200 Wejherowo
tel. (0-58) 72-25-66, fax 72-29-56

Muzeum powstało w 1968 roku, aby chronić i propagować kulturę Pomorza. Placówka ta nie posiada ekspozycji stałej, natomiast organizuje wystawy czasowe i objazdowe.
Muzeum gromadzi materiały historyczno-literackie i biograficzne dotyczące działaczy i pisarzy kaszubsko-pomorskich, rękopisy litetackie i archiwalia nieurzędowe typu biograficzno-rodowego, starodruki, mapy, prasę grafikę, fotografię, druki ulotne.
Zbiory biblioteki muzeum tworzą m.in. druki zwarte i prasa kaszubsko-pomorska, książki z dziedziny literatury i historii tego regionu, biografie naukowców, działaczy społeczno-politycznych, kompozytorów, pisarzy.
Muzeum zgromadziło także obrazy olejne, pastele, akwarele XX-wieczne, grafikę ilustracyjną od XVI w. i sztychy gdańskie luzem od XVII w. począwszy oraz przykłady rzemiosła artystycznego, które dotyczą głównie kolekcji po Franciszce Majkowskiej - siostrze doktora Aleksandra Majkowskiego. Ponadto w zbiorach znajdują się fotografie zabytkowe od 1894 r. dotyczące Gdańska, Oliwy i Sopotu, a od 1900 r. - terenu całego Pomorza.


Z A P R A S Z A M Y !Powrót do strony głównej kolekcji muzealnych